O NÁS

Nevarí celá rodina

Slavko  Zuzka  Robko  zuzana  Robko  Marek a Magda babka
Raw reštaurácia Bemba je otvorená od augusta 2011. Neustále prinášame možnosť spoznávať život na živej, rastlinnej strave z viacerých strán. Tou hlavnou je jedálny lístok, ktorý obnovujeme už tradične niekoľkokrát ročne. Aj takýmto spôsobom ukazujeme svetu, že jedlá vedia byť pestré, skutočne chutné a samozrejme zdravé.
Ďalšou stránkou je vstupovanie do tajov prípravy nevarených jedál. Záujem o kurzy, či workshopy pod vedením šéfkuchára Raw reštaurácie Bemba, Roba Horvátha, neustále rastie. Čo je dôkazom jeho skúseností zo života na živej strave. Zuzana Horváthová sa zas zameriava na zdravé stravovanie detí, workshopy pre rodinné a materské centrá.
Treba zdôrazniť, že živá strava pre nás nie je forma diéty. Je to náš životný štýl. Takto proste žijeme. Prečo? Naše dlhoročné skúsenosti z bežným stravovaním už dnes vieme porovnať so stravovaním bez tepelnej úpravy, bez živočíšnych produktov (mäso, ryby, mlieko, syry, vajcia), sacharidov (biela múka, zemiaky, pečivo), cukrov. Na základe niekoľkoročných skúseností sa celá naša rodina presvedčila o uzdravujúcich účinkoch živej, rastlinnej stravy. Zámerne uvedieme aktuálny vek členov rodiny: mama 68, Robo 44, Zuzana 37, Marek 25, Zuzka 8, Slavko 4, Robko 1 (aktualizované v október 2017).
Základom sú pre nás čerstvé lisované ovocné alebo zeleninové šťavy. Tie nám dodávajú mnoho energie, vitamínov, enzýmov a všetky látky potrebné pre zdravý chod organizmu. Citát z knihy Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, Dr. Norman W. Walker: „Čerstvé šťavy už na prelome dvadsiateho storočia dokázali, aká sila v nich je. Ich hodnotu dnes uznávajú mnohí lekári, terapeuti, rovnako aj dietológovia. Účinnosť štiav sa odôvodňuje tým, že tekutá potrava, získaná oddelením vitálnych látok a vody od vlákniny, sa mimoriadne rýchlo strávi. Tráviace procesy, potrebné na oddelenie vitálnych látok od vlákniny, vyžadujú činnosť tráviacich orgánov a čas. Strávenie celých ovocných plodov a celej zeleniny potrebuje energiu a zdroj tejto energie je v potrave. Časť tuhej potravy, ktorú zjeme, sa použije ako „pohonná látka" na získanie tejto tráviacej energie. Toto je odpoveď na často kladenú otázku: Prečo sa namiesto prípravy štiav nemajú jesť ovocné plody, šaláty a zelenina celku? Vláknina nemá žiadnu výživnú hodnotu, naopak, pôsobí ako „metla" v tráviacom ústrojenstve a podporuje tráviace pochody." Život na živej strave nám ukázal, že je nesmierne dôležité pre ľudí, ktorí sa rozhodli prejsť na živú stravu, aby v prvom rade ostali verní čerstvým šťavám. Nakoľko z vlastných skúseností sme sa presvedčili, že konzumácia len tuhej stravy nemusí byť dostačujúca a uspokojujúca. A to nie len v prípade zdravotných problémov. Dopoludnia konzumujeme len ovocie a počas dňa jedno hlavné jedlo pozostávajúce zo zeleniny, omáčok, pomazánok, či sušených chlebov alebo krekier.
Otec a syn. Robo pripravoval chutné jedlá už keď varil. Ale nevarenie mu ide ešte lepšie a čoraz lepšie. Marek má 25 rokov a vo svojom veku je rovnako priekopníkom v príprave nevarených rastlinných jedál. Pod výborným vedením sa rovnako výborne učí.
Spoločne i jednotlivo dokážu vykúzliť jedlo na celý deň. Raňajky, obedy a večere v podobe šalátov a hlavných jedál, dezerty, raw torty, chleby, krekry, wrapy,... . Asistencia pomocných kuchárov je vo vyťaženej kuchyni Raw reštaurácie Bemba viac ako nevyhnutná. V Raw reštaurácii Bemba pracuje skúsená obsluha, ktorá vám dokáže byť vždy nápomocná pri výbere čerstvých lisovaných štiav a jedál z jedálneho lístka.